Jak pić więcej wody? 5 skutecznych sposobów!

Dorosły człowiek powinien wypijać dziennie 1 ml wody na 1 kcal spożytej energii. Upraszczając, przyjęło się, że oznacza to zazwyczaj ok 1,5-2,5l wody. Jeśli nie wyobrażasz sobie wypić tyle wody i sądzisz, że dla Ciebie będzie to za dużo, to przedstawię Ci kilka świetnych i sprawdzonych sposobów. Zanim to zrobię, chcę tylko podkreślić, że nie musisz stosować wszystkich wymienionych poniżej rozwiązań. Wybierz tylko te, które najbardziej Ci odpowiadają.
Jeśli masz jakieś własne sposoby, których nie wymieniłam, napisz proszę o nich w komentarzu 🙂

Dlaczego warto pić wodę?

Na początku kilka słów o wodzie i jej wpływie na organizm człowieka:
– jest ona niezbędna do prawidłowego przebiegu procesu trawienia (np. zapewnia właściwe działanie enzymów trawiennych),
– bierze udział w transporcie (jako rozpuszczalnik) składników odżywczych do komórek organizmu oraz usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii (również tych szkodliwych dla organizmu),
– stanowi środowisko procesów życiowych,
– bierze również udział w regulacji temperatury ciała (pocenie się).

5 sposobów na picie wody w większych ilościach

1. Miej wodę zawsze w zasięgu ręki i wzroku

Wodę umieszczaj tak, aby ją widzieć. Jeśli będziesz co chwilę mimochodem na nią patrzył, będziesz pamiętał o piciu. Ważne jest, by była też zawsze pod ręką tak, abyś nie musiał po nią wstawać. W sytuacji, gdy będzie za daleko, będziesz odkładał picie na później.
Pracujesz przy biurku? Postaw na nim wodę. Siedzisz na kanapie i oglądasz film? Postaw wodę na stoliczku koło kanapy. Możesz również rozmieścić wodę w strategicznych miejscach w domu, tam gdzie najczęściej przebywasz: biurko, stolik koło kanapy, szafka nocna itp. Nie musisz, wtedy pamiętać o zabieraniu jej cały czas ze sobą.

2. Zdecyduj jaką wodę pijesz

Czy wiesz jaka woda najbardziej Ci smakuje? Niegazowana, gazowana czy lekko gazowana? Mineralna*, źródlana, czy może kranowa**? Wody z różnych źródeł smakują trochę inaczej. Przetestuj kilka firm i wybierz taką, która najbardziej Ci odpowiada.

* Woda mineralna wysokozmineralizowana jest wskazana jedynie jako uzupełnienie dla wody mineralnej średnio-, niskozmineralizowanej lub źródlanej, nie powinna być wypijana w dużych ilościach bez konsultacji z lekarzem.

**Pijąc wodę kranową zachowaj ostrożność. Woda zaraz po uzdatnianiu jest (jak nazwa procesu sugeruje) zdatna do picia, ale nigdy do końca nie wiadomo w jakim dokładnie stanie są rury, którymi jest ona dostarczana. Na wszelki wypadek możesz wodę przegotować albo przefiltrować przed wypiciem.

3. Wybierz w czym pijesz

Kolejnym sposobem jest wybór z jakiego naczynia/opakowania będziesz ją pił.
Skup się teraz na tym, z czego najłatwiej Ci się pije. Bezpośrednio z butelki? A może ze szklanki lub ulubionego kubka? Gdy będziesz o tym myślał, nie musisz zastanawiać się, z czego najlepiej pije Ci się wodę, tylko z czego ogólnie pije Ci się najlepiej.

Jeśli wybrałeś butelkę…
… to zastanów się nad rozmiarem. Wybór na rynku jest ogromny. Możesz znaleźć butelki 1,5l, 1l, 0,7l, 0,5l, a nawet 0,3l. Znaczenie może mieć tez tworzywo. W przypadku gdy nie lubisz dość miękkich plastkikowych butelek, wybierz szklane albo zdecyduj się na bidon. Następnie dobierz zamknięcie. Wolisz zakręcane czy z „dziubkiem”

Jeśli wybrałeś szklankę/ kubek…
… to również zastanów się nad rozmiarem. Wolisz mniejszą i lżejszą czy większą-cięższą, ale taką którą trzeba rzadziej uzupełniać? Z uchem czy bez? A może masz swój ulubiony kubek, z którego „wszystko smakuje lepiej”

Ustal jeszcze jedną kwestię-więcej i przyjemniej pije Ci się przez rurkę czy bez niej? Jeśli lubisz pić przez rurkę na rynku dostępne są zarówno bidony z rurką jak i „szklanki-słoiki”. Gdy lubisz szklanki to taki „słoik” z rurką jest ciekawą opcją, ponieważ część z nich ma ucho (ułatwia podnoszenie) oraz zakrętkę (minimalizuje ryzyko rozlania zawartości).

4. Baw się smakiem

Zdecydowanie nie polecam kupnych wód smakowych. Taka „woda” może zawierać duże ilości dodanego cukru. Zachęcam, aby wodę smakową zrobić samemu. Do wody dorzuć przyprawy i zioła (np. miętę, imbir). Następnie dodaj owoce (np. cytrynę, limonkę, truskawki, maliny, pomarańczę). Możesz też wycisnąć z nich trochę soku przed wrzuceniem do wody. Baw się smakiem, urozmaicaj. Kombinacji jest naprawdę wiele.

5. Stosuj przypominajki, np. aplikacja do picia wody

Jest obecnie wiele aplikacji na telefony, które mają na celu przypominać o piciu wody. Możesz, którąś z nich zastosować.
Inną metodą jest narysowanie takich przypominajek na butelce. Jeśli pijesz z butelki 1,5l narysuj na butelce podziałkę, do której godziny ile masz wypić wody. Gdy pijesz z mniejszych butelek ponumeruj je i ustal np. butelkę numer 1 wypiję do godziny 11, butelkę nr 2 do godziny 15, itp. Jeśli pijesz ze szklanki możesz na kartce wypisać po kolei numery wypitych szklanek wraz z godzinami i następnie je odhaczać. Takie ściągi pomogą Ci pić wodę regularnie.

Tych 5 sposobów pomoże Ci zwiększyć picie wody. Sprawi, że stanie się to twoim nawykiem. U mnie kluczowe okazało się stawianie wody w zasięgu wzroku i ręki. Wówczas ilość wypijanej wody zdecydowanie się zwiększyła. Uwielbiam również „szklanki-słoiki” z rurką, są dla mnie bardzo wygodne. Daj znać w komentarzu, która wskazówka jest dla Ciebie najbardziej pomocna i czy którąś zastosowałeś? Jakie inne techniki praktykujesz?

Dodaj komentarz