Jak czytać etykiety? 5 prostych zasad

Wchodzisz do sklepu. W ręku trzymasz listę zakupów. „Chleb, masło, ser (…)” Stajesz przed półką. Dziesięć rodzajów chleba, pięć rodzajów masła, osiem sera (…)”. Co wybrać? Wszystkie mądre rady o zdrowym odżywianiu mówią: „Czytaj etykiety”. No dobra… i co dalej? Jak masz wybrać produkt o lepszym składzie, jeśli nie wiesz co masz porównywać i czym się kierować? Przybliżę to w poniższym artykule. Oto pięć prostych zasad ułatwiających czytanie etykiet.

1. Kolejność

W podanym na opakowaniu składzie składniki wymieniane są zawsze w kolejności malejącej, nakazuje to prawo. To co jest wypisane jako pierwsze, występuje w największej ilości w produkcie. Jeśli gdzieś na początku w składzie wymieniony jest cukier lub sól, lepiej zrezygnować z tego produktu i zdecydować się na inny. Wybierając produkty staraj się, aby na pierwszych miejscach znajdowały się wartościowe składniki, a dodatki typu cukier, sól, emulgatory, regulatory kwasowości znajdowały się jak najdalej.

2. Im krócej tym lepiej

Długie listy składników zwiększają prawdopodobieństwo, że produkt ma niską wartość odżywczą. W składzie takiej żywności znajdują się często duże ilości dodatków, których można uniknąć. Wybieraj produkty z krótkim składem.

3. Cukier…

Szukaj zarówno słowa „cukier” w składzie jak i jego zamienników np. syrop glukozowo-fruktozowy, syrop kukurydziany, glukoza, fruktoza, sacharoza, melasa, maltoza. Uważaj zwłaszcza na syrop glukozowo-fruktozowy. Występuje on powszechnie w wielu produktach żywnościowych.

4. Znane składniki

Wybieraj produkty o składzie, który rozumiesz i jesteś w stanie sobie wyobrazić. Mąka, mleko itp. to podstawowe składniki, które każdy z nas zna. Jeśli większość produktu stanowią jakieś niezrozumiałe „E”, lepiej odłóż produkt z powrotem na półkę i wybierz inny.

5. Wybieraj „mniejsze zło”

Nie dajmy się zwariować. W sklepach często ciężko jest znaleźć produkt o idealnym składzie. Na sklepowych półkach znajduje się coraz więcej produktów z „czystym składem”, bio, eko itp. Niestety są one dużo droższe. Nie trzeba od razu wydawać fortuny, aby odżywiać się zdrowo. Wybieraj produkty o jak najlepszym składzie, ale na miarę Twoich możliwości.

Te kilka prostych zasad ułatwi Ci wybór produktów podczas zakupów. Na początku możesz potrzebować ściągi, więc udostępniam ją poniżej. Później wejdzie Ci to w nawyk i będziesz robić to bez zastanowienia.

Dodaj komentarz